Dýchej správně při změně času: Jak vědomý dech pomáhá tělu přizpůsobit se letnímu času

28.03.2025

Každý rok na jaře, bohužel, posuneme ručičky hodin o hodinu dopředu a ocitneme se náhle v "novém čase". Letní čas má svou historii, ale jedno je jisté – pro tělo i mysl je tato změna stres. Posun o jednu hodinu může způsobit rozladění spánkového rytmu, pokles energie, podrážděnost nebo zhoršenou schopnost soustředění.

V tomto článku se podíváme na to, jak vědomé dýchání, dostupné každému z nás kdykoliv a kdekoliv, může pomoci zvládnout tento malý, ale významný "jet lag".



Změna času jako narušení vnitřních hodin

Lidské tělo funguje podle tzv. cirkadiánního rytmu, který řídí, kdy se nám chce spát, kdy jsme nejvíce soustředění, kdy máme nejvíce síly. Tento rytmus je řízen mozkem – konkrétně strukturou zvanou suprachiasmatické jádro – a je citlivý nejen na světlo, ale i na teplotu, jídlo, pohyb a také dech.

Posun času naruší náš rytmus podobně, jako kdybychom přeletěli do jiného časového pásma. Výsledkem může být tzv. sociální jet lag – stav, kdy naše vnitřní hodiny nejsou sladěné s okolním časem. Přesně zde přichází na řadu dech.


Dech jako klíč k adaptaci

Dech je výjimečný nástroj. Je to jediná tělesná funkce, která běží automaticky, ale zároveň ji můžeme vědomě ovládat. Právě tato vlastnost dává dechu moc ovlivňovat nervový systém, náladu, energii a dokonce i naši pozornost.

Podle výzkumu vědců ze Stanfordu (Huberman et al., 2023) dokáže krátká dechová praxe – pouhých 5 minut denně – výrazně zlepšit náladu a snížit stres, a to ještě více než meditace. Největší účinek přitom měla metoda zvaná cyklické vzdychání – technika dvou nádechů nosem a pomalého výdechu ústy.




Dýchací plán na přechod na letní čas

Zde je jednoduchý třídenní dechový plán, který ti pomůže zvládnout přechod na letní čas s větší lehkostí:

DEN 1–3 RÁNO: aktivace rytmu (cyklické vzdychání)

Proč: Po probuzení se mozek a tělo snaží "nahodit motor" do nového časového režimu. Dýchání pomůže synchronizovat tělo i mysl.

Jak na to:

  1. Dlouhý nádech nosem

  2. Krátký druhý nádech nosem

  3. Dlouhý výdech ústy

  4. Opakuj 1–3 minuty

Efekt: Zvýšení bdělosti, snížení stresu, restart dechového vzorce, sladění dechu s novým rytmem


BĚHEM DNE: nosní dýchání + vědomé pauzy

Proč: Nosní dýchání přirozeně aktivuje mozková centra spojená s pamětí a emocemi, zatímco ústa ne.

Tip: Pokud se cítíš unavený nebo roztěkaný, zkus na 1 minutu zavřít oči a dýchat nosem – pomalu a plynule.

Efekt: Stabilizace pozornosti, udržení rytmu a energie během dne



VEČER: zklidnění a usínání (box breathing)

Proč: Změna času často ztěžuje usínání. Tato technika zklidňuje mysl a uvolňuje tělo.

Jak na to:

  1. Nádech nosem (4 sekundy)

  2. Zadržení dechu (4 sekundy)

  3. Výdech ústy (4 sekundy)

  4. Pauza po výdechu (4 sekundy)

  5. Opakuj 2–5 minut


Efekt: Aktivace parasympatiku, snížení srdečního tepu, hlubší spánek


Síla výdechu: klíč k uvolnění

Vědci zjistili, že právě výdech je tím, co v dýchacích technikách hraje zásadní roli. Prodloužený výdech aktivuje tzv. vagus nerv, který spouští "klidový režim" těla. Když je výdech delší než nádech, tělo se přepíná do uvolněného, regeneračního stavu.

Cyklické vzdychání využívá tohoto principu a zároveň zahrnuje dvojitý nádech, který efektivně naplní plíce a resetuje dechový vzorec.


Nádech, výdech – návrat do rovnováhy

Letní čas nemusí být jen období ospalosti a rozladění. S pomocí jednoduchých dechových cvičení můžeš tuto změnu přetvořit v příležitost: zklidnit tělo, probudit mysl a prohloubit spojení se sebou. Dech je dar – stačí se ho naučit vědomě používat.

-vk

Jsem tvůj dech

© 2024 DýchárnaVšechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!