Svara jóga, prastaré učení, které čerpá z tradic hinduistické a tantrické filosofie, se řadí mezi méně známé, ale hluboce transformativní jógové disciplíny. Tato nauka o rytmech dechu a jeho vlivu na tělo, mysl a vědomí nabízí neocenitelné nástroje pro pochopení a využití životní energie, známé jako prána.
Články
Články
Kyslíku hodně, aneb A přeci je “na nic”
Kapálabhátí a bhastrika jsou pro mnohé neznámými pojmy, avšak pro jogíny představují důležité očistné a pránájámické dechové techniky. Tyto techniky, často používané i v terapeutických praxích, mají schopnost ovlivňovat stav vědomí a otevírat podvědomí.
Základní online kurz Dýchárna je čtyřdílný program navržený pro všechny, kdo chtějí zlepšit své dýchání a celkovou životní pohodu. Naučte se, jak zdravě a efektivně dýchání může zmírnit stres, napětí a zlepšit kvalitu spánku. Každý díl kurzu nabízí kombinaci teorie a praxe, zahrnující dechové techniky a cvičení, které vám pomohou získat energii a...
Špatné dýchání: Co to je a jak ho napravit?
Dýchání je pro většinu z nás tak automatický proces, že mu nevěnujeme dostatečnou pozornost. Nicméně, způsob, jakým dýcháme, může mít zásadní vliv na naše fyzické a duševní zdraví. Špatné dýchání je bohužel velmi běžné a může vést k různým zdravotním problémům. Podívejte se na ulici… kolik lidí chodil s otevřenými ústy! Jejich dýchání tedy probíhá...
Co je více než dech?
Jóga a dech, dech a zdraví...to je odpovědnost každého z nás. Začneme-li sami pracovat a trénovat, je možné, že objevíme cestu, jak se cítit a být v pohodě a pečovat o své zdraví bez stáčení pozornosti k pomoci druhých. Stačí jen ...dýchat, dýchat a pracovat s pozorností.
Panická ataka je velmi nepříjemný stav, který může vést k pocitu, že nemáte dostatek kyslíku. Tento stav je často doprovázený hyperventilací - rychlým a mělkým dýcháním. Při hyperventilaci vylučuje tělo velké množství kysličníku uhličitého (CO2), což omezuje přenos kyslíku z krve do buněk. Cévy se kvůli tomu stahují a situace se ještě zhoršuje.
Bzučte jako čmelák (bhrámarí)
"Ve vibraci je světlo a světlo je v mysli. Mysl je jím zcela pohlcena. To je nejvyšší sídlo Višnua." Ghéranda Samhita.
Pránájáma - transformace dechových vzorců
Pránájáma je zaměřená na práci s energií, trénink dechových technik, které v určitých oblastech těla podporují proudění specifických typů energie a samozřejmě, stejně jako celý systém jógy - na očistu prastarých vzorců podmíněného chování fungování.
O dechu, postuře a funkci dechu
Dech ovlivňuje posturu, dech ovlivňuje mysl, a mysl ovlivňuje posturu i dech. Nelze rozdělovat, tak jako v 17. století Descartes, člověka na části, ale je třeba vnímat celistvost a hlubokou moudrost, která je v celku uložena.
O dechu a “něčem” víc
Slovo dech bývá synonymně používáno pro označení ducha. Spojitost mezi dechem a duchem je zřejmě neoddělitelná.