Fakta a mýty o józe a dechu, díl první: Nadechněte se zhluboka a ještě hlouběji

24.02.2024

O dýchání se toho ví více a více. Vědomost je jedna věc, ale praxe - ta je však podstatnější. Jógová pránájáma vždy pracovala s dechem a technikami, které dech/ energii ovlivňovaly. Zabývá se změnou poměru a intenzity dechového rytmu, způsoby dýchání a prouděním energie v organismu. Ve své dávné době, kdy vznikla, nikdy nepotřebovala výzkumů a doteků vědy, aby bylo něco stvrzováno. Vždy se jednalo o zkušenosti, samotnou praxi a z ní vycházející dovednosti. Nikdy nešlo o data nebo potvrzení "účinků" pozice, dechové techniky. To prostě tak plynulo, ale až součásná doba často žádá - důkazy. Nestačí už jen předávání z učitele na žáka, ale jsou hledány důkazy a vědecné studie, že tvrzení mají i své opodstatnění. To nemění nic na vývznamu pránájámy a jejího zařazení v systému Pataňdžaliho jógy. Zavírat oči před vědou a novými výzkumy v poli "dýchání" by bylo na škodu. A tak - DÝCHÁRNA spojuje vše dohromady a hledá společné průsečíky v tradiční pránájámě a nejnovějších vědeckých poznatcích.


Učím se rád a také rád vidím společné v různých pohledech, názorech a systémech. Nyní je to dech, který mě fascinuje a tak se se mnou vydejte za fakty a mýty, kterých - nejenom v józe je mmoho. V rámci studia i praxe - získáte nějakou zkušenost a na tomto základě si uděláte názor. Toto poznání však neznamená, že trvá věčnost, protože čas přináší nové a nové poznatky. Vše se vyvíjí rychlostí blesku a tak je třeba být pozorný, sledovat trendy... a nedogmativním slepým respektem k tradici se nenechat omezit. Volnost je cesta. Proč? Po nějakém čase budou dané informace - staré a budou se opět upravovat, proměňovat. A tak fixace k něčemu není vůbec třeba. Naopak. Je vhodné nechat všemu určitou volnost - svobodu, aby vše plynulo. Proto…netvrdit nic na 100% je - dle mého názoru, dobré pro klid na duši. Je fajn všemu nechat prostor, protože čas všechno proměňuje.


Nadechněte se do břicha … a vydechněte od klíčních kostí dolů - to uslyšíte na lekcích jógy velice často. Ale je to tak? Existuje mnoho informací, které se "jen tak" používají, všichni si na ně zvykli, ale jejich opodstatnění je možná zcela irelevantní.

Mýty jako: zhluboka se nadechněte, protože tím děláte pro sebe to nejlepší; dýchejte ústy - to není problém; čím více kyslíku přijmete, tím na tom budete lépe…a tak bych mohl pokračovat dále a dále. Je třeba podívat se mýtům na zoubek, abychom netlumočili informace, které se jen bezdůvodně, nebo ze zvyku říkají.

Pro pochopení se se mnou vydejte do březnového vydání Jóga Dnes, kde začíná seriál o dýchání. A abychom nepodléhali "nepravdám - mýtům" (ač tvrzení sahají do dávné doby) je potřeba studovat do hloubky fyziologii, mechaniku dechu a principy dýchání, jógovou pránájámu i vědecké výzkumy, které "osvětlují" otázky o tom, jak dýchat společně dohromady.

Jóga se spojení, ne? Tak proč v různosti stylů a názorů nehledat jednotu.


© 2024 DýchárnaVšechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!